28 sierpnia 2012

Decoupage- kuchenny młynek

Był brzydki i stary, ale mechanizm nadal działał i szkoda mi go było wyrzucić bo to pamiątka rodzinna. Odczyściłam go, zdekupażowałam i teraz mam ładny młynek w kuchni, który dodatkowo zdobi moją półeczkę na ścianie :)



26 sierpnia 2012

Mini kanapeczki


Fajni ludzie, smakowite jedzenie, dobry alkohol to jest to co lubię :) Dużą satysfakcję sprawia mi jak moim Gościom smakują przygotowane przeze mnie potrawy. Ostatnio na babskim spotkanku sprawdziły się mini kanapeczki z sałatką. Chlebek specjalnie upiekłam w małej foremce by uzyskać po pokrojeniu mini kromeczki. Przepis na chleb znajdziecie tutaj. Kromeczki posmarowałam masłem, nałożyłam na nie sałatkę i mini pychotki były gotowe.


Sałatka z cieciorką 

Składniki:

puszka cieciorki (ok 400g)
2 puszki tuńczyka
10 pokrojonych, suszonych pomidorów z oleju
kilka gałązek bazylii
kilka gałązek natki pietruszki
2-3 ząbki przeciśniętego czosnku 
1 łyżka oliwy z oliwek
4 łyżki octu balsamicznego
pieprz, przyprawa do ryb

 Wszystkie składniki wrzucamy do miski i mieszamy razem. Ilość poszczególnych składników w zależności od upodobań smakowych można modyfikować.Smacznego.


23 sierpnia 2012

Kwiatowy decoupage

Specjalnie dla moich Przyjaciółek popełniłam kolejne decoupaże :) Pierwsza była urodzinowa herbaciarka. Daszek się podnosi i umieszcza w środku torebeczki z herbatką, a dołem wyciąga. Kształtem przypomina domek dla ptaszków. Motywem irysów udekorowałam ją dookoła, dodając gdzieniegdzie motylki. Niestety zdjęcia robiłam przy kiepskim oświetleniu i nie oddają uroku tej herbaciarki. Kolejną zdekupażowaną rzeczą była komódka na biżuterie. Gładka wyglądała smutno, więc została ozdobiona wybranym przez jej Właścicielkę motywem lawendy. Brzegi i rogi jej zostały delikatnie postarzone złotą pastą woskową. Wnętrze szufladek wyłożyłam serwetkami z tym samym motywem. Efekty oceńcie sami :) 


17 sierpnia 2012

ABC kruchego ciasta

Wiele osób nie chce piec ciast samodzielnie ponieważ ich to "przeraża", "bo sobie nie poradzą", "bo przecież pieczenie ciast jest bardzo skomplikowane ". Nic bardziej mylnego. Owszem istnieje wiele przepisów, przy których trzeba się trochę "pogimnastykować", ale na ogół upieczenie ciasta nie jest trudne szczególnie, kiedy zna się podstawowe zasady pieczenia. W tym poście umieściłam podstawy pieczenia ciasta kruchego. Jeśli czegoś nie uwzględniłam, proszę napiszcie w komentarzach. Z miłą chęcią poszerzę swoją wiedzę :)

Kruche ciasto

Najbardziej uniwersalne. Proste i tanie. Może posłużyć za spód do szarlotki, tart owocowych i wytrawnych, ciasteczek i babeczek z kremem. Można zrobić je na zapas.

  • użyty tłuszcz musi mieć jak najniższą temperaturę, by nie wchłoneła go mąką. Szybko zagniecione ciasto przed upieczeniem należy zawinąć w folię i chłodzić w lodówce przynajmniej 30 minut
  • dla polepszenia smaku do kruchego ciasta można dodać żółtka, a także śmietanę. Niezbędny wtedy będzie jeszcze proszek do pieczenia by ciasto nie stało się zbyt gliniaste (po szczypcie na żółtko)
  • kruche ciasto zawsze należy wstawiać do nagrzanego piekarnika do 200 stopni (termoobieg do 180 stopni) 
  • żółtka najczęściej są surowe, ale gdy przepis przewiduje 2 lub 3, jedno może być ugotowane i przetarte. Dzięki temu ciasto będzie bardziej kruche
  • najlepszym tłuszczem do ciasta kruchego jest masło, ale można użyć margaryny lub mieszanki zalecanej przez nasze babcie, składającej się z 2/3 masła i 1/3 smalcu
  • ciasto na małe babeczki musi być cieniutko rowałkowane. Efekt taki pomoże nam uzyskać wałkowanie ciasta miedzy 2 arkuszami pergaminu
  • by ciasto lepiej nam się wyciągało wystarczy je lekko schłodzić (10-15minut). Zbyt długie chłodzenie da nam odwrotny efekt 

Źródłem informacji była Mama i jej wycinki gazetowe :)

P.S. Przepis na tartaletki ze zdjęcia  znajdziecie tutaj

14 sierpnia 2012

Chłodnik ogórkowy


Na ciepłe, letnie dni, które mam nadzieje wkrótce powrócą proponuje Wam "zupę dla leniwych". Przypomina trochę mizerie. Zrobienie tego chłodnika zajmuje niewiele czasu, przy tym jest niskokaloryczny i przede wszystkim smaczny :)

Chłodnik ogórkowy

Składniki:

1kg ogórków gruntowych
2 średnie, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku
1 i 1/2 dużego opakowania jogurtu naturalnego
kilka gałązek posiekanego koperku
sól, pieprz

Ogórki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Odsączamy startego ogórka i dodajemy do niego pozostałe składniki. Mieszamy i chłodnik jest gotowy. Podajemy z pokrojonym jajkiem ugotowanym na twardo.Smacznego !


12 sierpnia 2012

Arbuzowe Bellini

 
Zainspirowana brzoskwiniowym Bellini Jamiego Oliviera, poeksperymentowałam z arbuzem. Efektem były smakowite, orzeźwiające, letnie drinki. Bellini to legendarny włoski drink, którego recepturę wynaleziono między 1934 a 1948 przez Giuseppe Cipriani. Właściciel weneckiego baru stworzył drinka inspirując się unikatowym kolorem togi świętego z XV wiecznego obrazu weneckiego malarza Giovanniego Belliniego. W oryginale Bellini składa się z puree ze świeżych białych brzoskwiń, włoskiego wina musującego Prosecco oraz odrobiny soku malinowego lub wiśniowego dla nadania lekko różowatego koloru. 

Arbuzowe Bellini

Składniki:
 
ok. 400 g schłodzonego, dojrzałego arbuza (wypestowanego)
butelka szampana
 
Arbuza blendujemy i wlewamy do kieliszka, uzupełniając szampanem.Proporcje zależą od tego, na jak mocnego drinka macie akurat ochotę  Życzę wesołego eksperymentowania.


11 sierpnia 2012

Marchewkowa tarta


Dziś kolejna tarta, tym razem z marchewką. Pyszności. Przepis znaleziony w magazynie sieciowym "Lawendowy Dom" , który troszkę zmodyfikowałam.

Marchewkowa tarta

Składniki na ciasto znajdziecie w znanym już Wam przepisie na tartę z porami .

Składniki nadzienia:

ok. 400 g marchewki
150 g sera koziego w plasterkach ( ja zastąpiłam chudym twarogiem)
200 ml jogurtu greckiego
3 jajka
1 łyżka musztardy
1 ząbek czosnku
sól i pieprz
 
Przygotowanym ciastem wykładamy silikonową foremkę i nakłuwamy widelcem. 
Marchewkę myjemy, kroimy wzdłuż, zalewamy gorącą, osoloną wodą               i gotujemy 10 minut. Odsączamy. Jajka mieszamy z jogurtem, musztardą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem. 
Na ciasto wykładamy masę jajeczną, ser i marchewkę. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 190 stopni przez ok. 40 minut, do zrumienienia wierzchu. Smacznego!


 A to wyhodowane przeze mnie kolorowe marchewki :)


 

07 sierpnia 2012

Dekoracyjne deseczki

Zdekupażowane deseczki - idealna dekoracja kuchennych ścian.


Nie umiałam się zdecydować jaki motyw wykorzystać na swoja deseczkę, więc zrobiłam ją dwustronną i w zależności od mojego humoru prezentuje się jedna z dwóch stron. ;P


06 sierpnia 2012

Owocowa tarta mascarpone

Zakochałam się ostatnio w tartach. Robię je na słodko i wytrawnie. Cieszę się, że je odkryłam bo tarty dają wiele możliwości kulinarnych. Dziś tarta, która kryje owocowy smak lata. Kruchy spód, pokryty masą czekoladową równoważy aksamitny krem z warstwą owoców. Prosta w wykonaniu, ale trzeba jej poświęcić trochę czasu. 


Owocowa tarta mascarpone

Składniki na ciasto:

200 g mąki pszennej
100 g miękkiego masła
50 g cukru pudru
jajko
1 łyżka zimnej wody
szczypta soli

Składniki na masę czekoladową:

100 g czekolady deserowej
3 łyżki serka mascarpone

Składniki na krem mascarpone:

260 g serka mascarpone
250 ml schłodzonej śmietany kremówki
3-4 łyżki cukru pudru

Dodatkowo :

dowolne owoce sezonowe 

W pierwszej kolejności szybko zagniatamy kruchy spód z wszystkich składników na ciasto. Zagniecione zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na ok godzinę. W tym czasie przygotowujemy masę czekoladową rozpuszczając czekoladę w kąpieli wodnej i łącząc ją z 3 łyżkami serka mascarpone.Gotową zostawiamy do ostygnięcia. Następnie ubijamy kremówkę z cukrem pudrem. W drugiej misce umieszczamy serek mascarpone i dodajemy stopniowo do niego ubitą śmietanę, delikatnie mieszając łyżką. Przygotowane masy chłodzimy w lodówce.Ciastem wylepiamy silikonową formę do tarty (w przypadku innej foremki należy ją wysmarować wcześniej masłem), nakłuwamy ją widelcem i obciążamy ceramicznymi kulkami (między ciasto a kulki należy wyłożyć papier do pieczenia). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do ok 180 stopni na 10 minut. Po tym czasie ściągamy papier z kulkami i pieczemy jeszcze 10 minut. Gotowy spód musi przestygnąć. Potem rozsmarowujemy na nim najpierw masę czekoladową, a potem krem mascarpone. Na wierzch układamy delikatnie owoce (większe należy pokroić na mniejsze kawałki). Smacznego !